Ana Sayfa |  Foto Galeri |  Video Galeri |  İlan ve Reklam |  Forum


Kaymakam Acar Esnaf Odasını Ziyaret Etti


AK Parti’den Esnaf Odasına Ziyaret


Mavi Tur Genel Kurulunu Yaptı


Fener Cafe Açıldı


Bozkurt Belediyesine 2018 Model İtfaiye


Sahil Tur Genel Kurulunu Yaptı
 
Haber Arşivi |  Üye Ol  |  Sifremi Unuttum  | 
Kullanıcı Adı: Şifre:
 » Birleşme...

Birleşme...

Sevgili Bozkurt Gündem okurları, sevgili Bozkurt ve Abana halkı;

Önce adliyenin ilçelerden gidişi daha sonrada Abana Bozkurt birleşme adı altında iki yazı yazdım. Çok sayıda olumlu eleştiri aldım. Öncelikle teşekkür ediyor ve geleceği görebilen ilerici düşünceli insanlara sahip ilçeler olduğumuz için gururlanıyorum.

          Birleşme konusu adliyelerin İnebolu ilçesine alınmasıyla başladı. Gidişi sessiz sedasız olan adliyenin bıraktığı izleri görmemek mümkün değildi.

Keşke hiç alınmasaydı da ben de yazmasaydım. Adliye geri gelse de birleşme konusu da kapansa.  Çabamız Abana, Bozkurt, Çatalzeytin ilçelerine yakın adliyeler olması, bu üç ilçeye yakın hastane değil tam teşekküllü bölge hastanesi kurulması içindir. Çabamız balıkçı barınakları değil liman yapılması içindir. İnsanlarımız başka ilçelerde mağdur edilmesin diyedir.

          Halk arasında Bozkurt’un birleşme için can attığı ama Abananın istemediği gibi bir önyargı var.  Üzülerek belirtmek isterim ki kimsenin birleşme için çabaladığı yok, biz görevimizi yapıyoruz duyduklarımızı, memleket için olumlu düşünceleri yazıyor sonra halkımızı dinliyoruz. 3 bin, 5 bin nüfusla bir yere varılamayacağını da görüyoruz. Biz de Bozkurtluyuz bizde gururluyuz biz de Bozkurtlu kalacağız da demiyoruz. Her iki ilçe için de hayırlısı ne ise o olsun diyoruz.

          Kim Abanalı kim Bozkurt’lu her iki ilçede oturan hemşerilerimiz şöyle bir çevresine baksınlar ilçede ikamet edenlerin ne kadarı Abanalı ne kadarı Bozkurtlu; 50 li 60 lı yıllar mı kalmış iki ilçe insanı nasıl kaynaşmış, nasıl akraba olmuş araştırsınlar ondan sonra konuşsun ondan sonra yazsınlar.

Muhtarlar toplantısında haddim olmadığı halde muhtarlarımıza sordum. Adliye Abana’da açılsa razı olur musunuz? olmaz diyemediler.

Bu arada yakınlarda yaşadığım bir olayı sizinle paylaşmak isterim;

Geçtiğimiz Cuma 40 yıldır İstanbul’da yaşayan oraya yerleşmiş çocukluk arkadaşım akrabam Abana’dan bir ev almış şimdide orda oturmakta. Bir veraset ilamı alması gerekiyor. Birlikte İnebolu’ya gittik adliye koridorlarında bekleyenlerin yarısı Bozkurtlu ve Abanalı. Dilekçemizi verdik nüfus kaydı istendi Nüfus dairesi de aynı koridorda. Önce memura sonra müdüre kayıt talebinde bulunduk. Olmaz illa Bozkurt’tan alınacak kütüğü orada dediler. Online sisteme girildi artık her şey bilgisayardan olmuyor mu dediğimizde ise kütüğü Bozkurt’ta önce kütüğe bakılacak denilince taksi tutup Bozkurt’a geldik kayıt online sistemi ile kütüğe bakmaya gerek olmaksızın hemen verildi. Tekrar İnebolu’ya gittik işimizi tamamladık işimizi yapmayan bizi tekrar Bozkurt’a gönderen personele de kütüğe bakılmadan online sisteme girilip kayıt verilebiliyormuş dedik bizim işimizi niye yapmadan bizi gönderdin diye sorduk sizi gerekli mercilere şikayet edeceğiz dedik. Yanlışlık olursa sorumlusu biz oluruz cevabını verdi onun için bizi Bozkurt’a göndermiş. Sizin anlayacağınız ufak bir veraset ilamı müracaatı bizim nerdeyse bir günümüzü aldı İnebolu da beklerken lokantaya girdik kahvehaneye ve çarşı pazar gezdik buralarda da yine Bozkurtlu ve Abanalı hemşerilerimizi görmek bizi üzdü. Köylerinden adliye işi için gelen insanlar oradan alışveriş yapıyor yemeklerini orda yiyor açıkçası bütün işlerini artık İnebolu’da hallediyorlar. Yani İnebolu esnafı kazanıyor İnebolulu kazanıyor.

Gelişen teknolojilerinin zarar verdiği esnaflarımıza bir biri ardına açılan büyük marketlerin gelişi, daha sonra da resmi kurumların ilçelerden gidişi eklenince ne halde olduklarını, neden banka kapılarında olduklarını anlamak zor olmasa gerek. Dışarıda yaşayanlar içerinin ne halde olduğunu nerden bilecek. Esnaf siftahsız dükkan kapatmış, halk basit işlemler için İnebolu’ya sefer etmiş, orada ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmüş kimin umurunda. Şimdiye kadar büyük şehirlere göç çoğunlukla köylerimizden olurdu bundan sonraki günlerde ilçe merkezinden olursa kimse şaşırmasın.

 Bence yazıp çizmeden adliyelerin hastanelerin gidişi gibi, birleşme gibi hassas konularında olumsuz sözler sarf etmeden, insanlarımızı inceltmeden ilçelerde yaşayan hemşerilerimize, esnaflarımıza, gençlerimize, öğrencilerimize soralım. Küçük yerde yaşamanın güçlüğünü zorluğunu onların bu konudaki görüşlerini ve düşüncelerini onlardan dinleyelim. Eski yıllarda olduğu gibi Abana Bozkurt çekişmesi sürecekse birileri tarafından sürdürülecekse birleşme fayda değil zaten zarar verecektir.

          Saygılarımla..

 

Muzaffer DEMİR

Bozkurt Gündem Gazetesi Sahibi

[email protected]Çok güzel tebrik ederim.. ben de benzer bir durumu yakında yaşadım.. uzatmayacağım.. zaten vurgulamışın burada bu sıkıntıları birebir yaşayanlara sormak en akilanesi.. dışardan gazel okumak kolaydır.. eleştirmek de.. "UZAKTAN DAVULUN SESİ HOŞ GELİR..." kuru slogan karın doyurmadığını yıllardır gördük yaşadık sadece bunu bilelim..
      İbrahim GÜNAYDIN06.04.2013 08:33:47
 
birleşmenin zarureti ancak bukadar güzel anlatılabirir tabi anlayana
      cemal çağlar04.04.2013 22:51:36
 
halkin dusuncelerini dile getirdin eline saglik
      sefika cevirgen04.04.2013 22:26:13
 Adınız Soyadınız : Yorumunuz :Yasal Uyarı

Bozkurtgundem.com Web Sitesi’nin haber, fotoğraf ve görüntülerinin tüm hakları saklıdır. Bozkurtgundem.com web sitesinin onayı olmadan, fotoğraflarının veya haber içeriğinin kopyalanması veya abone olan kurumun yan kuruluşlarında kullanılması açık olarak yasaktır.

Telif Hakkı:
Bozkurtgundem.com’un tüm hakları saklıdır. Bozkurtgundem.com’un önceden yazılı onayı olmadan haber içeriğinin, fotoğraflarının ve görüntülerinin kopyalanması, yeniden yayınlanması veya yeniden dağıtılması açık olarak yasaktır.

Basın Kanunu'nun İlgili Hükümleri:
TBMM'de 9 Haziran 2004 tarihinde kabul edilen 5187 sayılı Basın Kanunu, yukarıda söz edilen yasaklara uymayanlara ağır cezalar getirmektedir.
Basın Kanunu'nun "
Yeniden Yayım"a ilişkin yasak ve bu yasaklara uymayanlar için öngörülen cezaları düzenleyen 24. Maddesi şöyledir:
"MADDE 24. - Bir süreli yayında yayımlanmış haber, yazı ve resimleri kaynak göstermeksizin yeniden yayımlayanlar beşmilyar liradan onmilyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar.

Bu eserleri, yeniden yayım hakkı saklı tutulmuş olmasına rağmen, süreli yayın sahibinin izni olmadan yeniden yayımlayanlar yirmimilyar liradan kırkmilyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar."
Ayrıca Basın Kanunu'nun 27. maddesi ile "Basılmış eserler yoluyla işlenen veya bu Kanunda öngörülen diğer suçlara ilişkin davalar acele işlerden sayılır" hükmü getirilmiştir.

Bozkurtgundem.com, yukarıda açıkça vurgulanan yasaklara uymayanlar hakkında, Basın Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca her türlü hukuki girişimde bulunacaktır.

Ayrıntılı bilgi için:
e-posta :
[email protected] & [email protected] Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

Telefon : (0 366) 575 25 24

Bozkurt Belediyesi  |  © 2008 / 2010 Bozkurt Gündem. Tüm hakları saklıdır.


tasarım ve programlama eksi7 web hizmetleri